Mode. Skönhet och hälsa. Hus. Han och du

Vilket begrepp är bredare: odjur eller djur? Djur djur

1.Världen. 1 klass

Ämne: Vilka är djuren?

2. Form : klasslektion.

3. Mål:

Ämne:

Lär dig att skilja djur från andra grupper av djur

Skapa en idé baserad på att identifiera djurens särdrag.

Bestäm om djuret tillhör sin grupp.

Metasubject:

Personlig:

Att bilda en positiv inställning till lärande, mot kognitiv aktivitet, lust

skaffa nya kunskaper, färdigheter,

Sträva efter att övervinna svårigheter och bemästra nya verksamhet,

Delta i den kreativa processen;

Medvetenhet om sig själv som individ och samtidigt som samhällsmedlem.

Föreskrifter: -

Acceptera och spara inlärningsuppgiften,

Planera dina handlingar, operationer,

Agera enligt plan

Utvärdera dina resultat.

Kognitiv:

Förstå information

Utföra operationer för analys, syntes, jämförelse, klassificering, upprätta orsak-verkan-samband, göra generaliseringar, slutsatser

Kommunikation:

Gå i pedagogisk dialog med läraren, klasskamrater, -

Delta i allmänna samtal

Att fråga frågor;

Svara på frågor från andra;

Genomför gemensamma aktiviteter i par och arbetsgrupper, med hänsyn till specifika pedagogiska och kognitiva uppgifter.

4. Lektionsresultat för elever:

Personlig: uttrycka sig som individ, behärska färdigheterna i självkontroll, självkänsla

Ämne: medvetenhet om begreppet "djur", förmågan att hitta och identifiera djurens särdrag.

Metasubject: bildandet av elevers mentala handlingar, som syftar till att tillämpa den förvärvade kunskapen i det verkliga livet.

5. Aktiva inlärningsmetoder.

I den här lektionen är det lämpligt att tillämpa kognitiva metoder: den heuristiska observationsmetoden, jämförelsemetoden, designmetoden.; metoder för att organisera undervisningen: metod för målsättning, metod för självorganisering av lärande, metod för reflektion (nuvarande och slutlig)

Typer av aktiviteter eleverna gör i klassen:

Arbeta utifrån läroboken, arbeta i par och grupp, frontalsamtal, lösa praktiska problem, provarbete.arbeta med läroboken, med ytterligare litteratur(encyklopedi)

Personlig målsättning för elever i klassen:

Känna till begreppet "djur"

Ha en uppfattning om hur djur skiljer sig från andra grupper av djur;

Kunna identifiera och hitta deras särdrag;

Utbildningssituation.

Under lektionerna:

1. Organisatoriskt ögonblick. AOZ.

Klockan ringde och tystnade,

Lektionen börjar.

Alla satte sig vid sina skrivbord tillsammans

Och de tittade på tavlan.

(På tavlan finns bilder av djur: sparv, svan; fjärilar, gräshoppor; gös; isbjörn, rävar)

U. Vilka grupper kan dessa djur delas in i?

D. (Sparven och svanen är fåglar eftersom deras kropp är täckt med fjädrar;

Fjärilen och gräshoppan är insekter eftersom de har 6 ben;

Gädda och abborre är fiskar eftersom deras kroppar är täckta med fjäll)

2. Skapande av problemsituationer och upptäckt av ny kunskap.

U. Vilken grupp klassificerar vi isbjörnen i? (BARNENS Åsikter hörs)

D. Till en grupp djur.

U. Vilka är djuren? Idag ska vi försöka hitta ett svar på denna fråga.

U . Vilket mål kommer vi att sätta upp för oss själva?

D. Berätta för Ant Question om vilka djuren är och hur man kan skilja dem från andra

Grupper av djur.

3. Arbeta med lektionens ämne.

1. Arbeta utifrån läroboken (s. 26).

* Förtrogenhet med djurens kroppsstruktur.

W. The Wise Turtle erbjuder ossläs frågan och titta på bilden under den.

För att svara: vem är odjuret på bilden, det är nödvändigt att fastställa vem som definitivt inte är odjuret.

(OLIKA Åsikter FRÅN BARN HÖRS)

Så vem är en örn?

D. Örnfågel, ……………

U. Vilken grupp tillhör skalbaggen?

D. Skalbagge - insekt, …………

U. Det finns en krokodil och en mus kvar. Det finns 2 alternativ: antingen båda djuren eller ett av dem.

Och för att svara på denna fråga måste du veta exakt tecknen på djur.

Låt oss börja vår forskning med att lära känna djurens kroppsstruktur.

Betrakta kroppen av en giraff (s. 26).

U. Vilka delar består en giraffs kropp av?

SLUTSATS: Djurkroppen består av huvud, hals, bål, ben och svans.

Bild 1.

U. Hitta samma kroppsdelar hos en katt och en ko.

U. Vi såg inget nytt eller ovanligt.Vi själva har allt likadant, förutom svansen.

Vad är djurkroppen täckt med?

D. Kroppen är täckt med päls. Ull - päls eller hår. Dettaförst signum djur.

Mängden ull de har kan vara olika, till exempel har en elefant lite av det, medan en vit har

Det finns många björnar. Det beror på var djuret bor.

U. Nu känner vi till djurens särdrag.

SLUTSATS : Djurens kropp är täckt med päls.

U. Och vilka två grupper kan djur delas in i?

D. Inhemsk och vild.

U. Hur är de olika?

D. ………………………………….

3. Fysisk träning för ögonen (oftalmisk simulator) BILD 2

Och nu inbjuder isbjörnen dig att spela spelet "Catch a Snowflake".

4. Arbeta med ämnet (fortsättning)

* Diskussion om frågan: vem är odjuret? (OLIKA Åsikter om barn kolliderar)

W. Låt oss gå tillbaka till krokodilen och musen. Kan vi nu hjälpa Ant att svara på frågan: "Vem är odjuret?"

D. En mus är ett djur eftersom dess kropp är täckt med päls.

W. Medan vi diskuterade denna fråga, satte den kloka sköldpaddan på ny kostym. Vems kostym har han på sig?

M. Turtle?

D. Djurdräkt.

U. Vad ville hon påminna oss om igen? Läs det.

SLUTSATS : Djur, vars kropp är täckt med hår.

BILD 3

5. Självständigt arbete (arbete i grupp)

Övning 1(

Samla en bild från klippkort och känna igen djuret. (Rådjur).

(KOMMUNIKATION MELLAN ÄMNEN)

Skriv en berättelse om detta djur)

Bild 4

Uppgift 2.(

Gör en gåta för bilden. (EKORRE)

A )Jag bär väskor på ryggen, B) Bor i en hålighet B) Vem är kall på vintern?

Jag kommer aldrig att lasta av dem. Ja, han gnager nötter. Han går runt arg och hungrig.

BILD5

EKORRE

B) Bor i en hålighet

Ja, han gnager alla nötter

Uppgift 3.

Skapa ett kluster genom att välja de rätta orden och fraser.

(BJÄSTER, DJUR, KROPP TÄCKAD MED FJÄDRAR, KROPP TÄCKAD MED ULL, VILDA,

DOMESTIC, NÄBB)

Bild 6

BESTÄSTER

DJUR

Vilda inhemska

KROPP TÄCKAD MED ULL

Uppgift 4 ( för forskare.) Text om isbjörnen.

Markera något i texten som ännu inte har diskuterats i klassen.

SLUTSATS : Djur är djur som matar sina ungar med mjölk, d.v.s. Däggdjur.

6. Fysisk träning (motorisk)

Klapp, björn,

Stampa, lilla björn,

Sätt dig på huk med mig, bror.

Händerna upp, framåt och ner

Le och sätt dig ner.

7. Konsolidering.

1.Spelet "Find the Beast"

U. – Fråga Ant gick en promenad i skogen för att träffas vilda djur. Och djuren bestämde sig för att leka kurragömma med honom.

Titta på ritningen och hjälp Ant att hitta djuren.

Vem kände du igen? (.Ekorre, älg, hare, björn)

U. Vilka djur är det här? (Vild)

Färglägg ett av djuren.

8. Lektionssammanfattning.

Vad kan du berätta för Ant om djur?

Hur skiljer de sig från andra djur?

SVAR LYSSNAS PÅ BARN I OLIKA GRUPPER

Reflexion.

*Testa.

1. Hitta odjuret.

Svan, ekorre, fjäril.

2. Hitta den udda.

Fjällräv, rådjur, abborre.

3. Hitta odjurets särdrag.

Fjädrar, fjäll, ull

SJÄLVKONTROLL AV STANDARD

* Vad gjorde var och en av oss i klassen idag. Vad var det viktigaste? Vilka är de viktigaste resultaten? Vad har du uppnått? Vad förstod och lärde sig alla?

- Om du var intresserad av lektionen och tror att du uppnått ditt målGe (rita) ett leende till Ant.

Termerna "djur" och "djur" används praktiskt taget som synonyma ord av många vanliga människor, låtskrivare och författare. Och bara de som inte missade biologilektioner i skolan kommer att höra dissonansen i den olämpliga användningen av dessa ord.

Djur– Det här är en av underklasserna av däggdjur. Den innehåller representanter för alla däggdjur som för närvarande finns på jorden, men monotremer är uteslutna från den. Representanter för denna underklass kallas också Primal Beasts. Dessa inkluderar echidnas och platypuses, som har en enda passage, lägger ägg, men matar sina ungar med mjölk som utsöndras av "primitiva", primitiva bröstkörtlar.

Djur bär sina arvingar i moderkakan eller i speciella påsar, lägger inte ägg och matar ungarna med mjölk, som de suger från de bildade bröstkörtlarna. Ett intressant inslag Djur, förutom reproduktionssystemet, är närvaron av yttre öron, differentierade tänder, hår och varmblodighet.

Djuren har sitt ursprung till cynodonter, små organismer som dök upp i slutet av trias. Massutrotningödlor tillät moderna djurs förfäder att överleva och spred sig nästan över hela jorden, utom inlandet Antarktis.

Underordningen Djur har 28 ordnar, bland vilka några av de mest framträdande är: Köttätare och valar, hovdjur och udda hovdjur, primater och gnagare.

Djur– Det här är en av den levande världens grundläggande enheter. Den gamla klassificeringen, som användes i sovjetisk biologi, talade om existensen av kungariket av djur, växter och svampar. Idag är Djur ett rike som faller under domänen av eukaryoter eller organismer vars celler har en kärna. Vetenskapen om zoologi handlar om djur, och organismerna själva har ett antal särskiljande egenskaper som skiljer dem från andra representanter för levande organismer som bor på jorden.

Djurriket överraskar med antalet organismer och mångfalden av former. Det inkluderar encelliga och flercelliga organismer. Hela taxa ges över till svampar, coelenterater, protostomer och deuterostome. I den sista gruppen fanns det en plats för Type Chordata, där många organismer som är kända för vanliga människor mår bra - från lansetten till hajen, från ormen till Homo sapiens, från sjöstjärna till örnen.

Slutsatser webbplats

  1. Begreppet djur är mycket bredare än djur. Underklassen Beasts är bara en del av Djurriket.
  2. Det finns många fler representanter för Djurriket än Beasts.
  3. Odjur är den mest organiserade underklassen av Djurriket.
Ämne: Vilka är djuren? Djur är däggdjur.

Mål och mål med lektionen:

Pedagogisk: utöka elevernas kunskaper om djur, lära dem att avgöra om ett djur tillhör en grupp djur; introducera dem till olika djur yttre struktur, avslöja sambandet mellan ett djurs struktur och dess sätt att leva;

Utvecklandet: utveckla tal, uppmärksamhet, observation, mental aktivitet genom tekniker för analys, syntes och klassificering (av djur).

Utbilda: att odla intresset för världen omkring oss, känslig och försiktig attityd till allt levande, kärlek till naturen.

Personlig UUD: bemästra rollen som en student, utveckla intresset för lärande; självständigt bestämma och uttrycka de enklaste beteendereglerna som är gemensamma för alla människor (grunderna för den universella mänskliga). moraliska värderingar); förklara och utvärdera specifika handlingar som bra eller dåliga; behärska grunderna i miljökultur: acceptans av värderingar Naturlig värld, beredskap att följa normerna för miljö- och hälsobevarande beteende i sin verksamhet.

Kognitiv UUD: lär dig att navigera i en lärobok, arbetsbok; navigera i ditt kunskapssystem: särskilj nytt från redan känt med hjälp av en lärare; få ny kunskap: hitta svar på frågor med hjälp av läroboken, din livserfarenhet och information som du fått i lektionen; bearbeta den mottagna informationen, dra slutsatser som ett resultat samarbete hela klassen; kunna förstå och förmedla information presenterad i bild- och schematisk form; främja utvecklingen av universella färdigheter och förmågor inom forskningsverksamhet: förmågan att observera, jämföra, analysera, dra slutsatser, generalisera, fastställa orsak- och verkan-samband.

Kommunikativ UUD: lyssna och förstå andras tal; rama in ditt tal muntligt tal; delta i dialog i klassen och livssituationer; uttrycka och motivera din åsikt; kommunicera din position till andra; genomföra gemensamma aktiviteter i par, med hänsyn till specifika pedagogiska och kognitiva uppgifter, lära sig bygga problemdialog (situationer).

Regulatorisk UUD: bestämma och formulera syftet med aktiviteten i lektionen med hjälp av läraren, lär dig att uttrycka ditt antagande (version); kollektiv lösning av problematiska frågor; lära sig att skilja en korrekt utförd uppgift från en felaktig; svara på de sista frågorna och utvärdera dina prestationer på ett adekvat sätt.


Utrustning: dator, projektor, bilder med djur (fjäril, skalbagge, mantis, gädda, haj, havskatt, hackspett, uggla, tupp, giraff, mus, katt), förstoringsglas, bitar av djurpäls.

1). Motivationsstadium (självbestämmande) till utbildningsverksamhet

Klockan ringde högt


Lektionen börjar.
Jag vill önska dig
Svara högt och tydligt
Lycka till med dina studier,
Leenden och gott humör!

Killar, ge era leenden till varandra. Världen omkring oss är en stor magisk spegel. Om du lär dig att le åt skönhet och godhet, kommer ditt leende alltid tillbaka med glädje.

Berätta för oss vad vi behöver framgångsrikt arbete på lektionen? ( vår kunskap, uppmärksamhet, förmåga att lyssna på lärare och kamrater).

2). Scenuppdatering och registrering av individuella svårigheter i en rättegångsåtgärd.

Killar, idag fortsätter vi vår resa till fantastisk värld, världen av levande varelser.

Men först, låt oss komma ihåg vilka grupper av djur vi redan har träffat.

Det ligger kuvert på dina bord. Ta ut korten ur kuvertet och titta på dem.

Lärare: Du måste gruppera djuren i tre grupper som du känner till:

Insekter, fiskar, fåglar.

Två barn arbetar vid tavlan.

Lärare: Vilka 3 grupper fick du?

Elev: Insekter: fjäril, skalbagge, mantis

Lärare: Vad vet du om insekter?

Elev: Insekter är djur som har sex ben.

Elev: Fisk: gädda, haj, havskatt

Lärare: Vilka är fiskar?

Elev: Fiskar är djur vars kropp är täckt med fjäll.

Elev: Fåglar: hackspett, tupp, uggla

Lärare: Vad kan du säga om fåglar?

Elev: Fåglar är djur vars kroppar är täckta med fjädrar.

Namnge extrakortet (mus) - Vilken grupp inkluderar vi detta djur i? Det här är ett odjur.

Vill du veta vad dessa djur heter? Vad behöver vi veta för att svara på denna fråga (känner till djurens tecken).
3). Stadiet för att identifiera platsen och orsaken till svårigheten.
U.: Vad tror du är ämnet för vår lektion?

Höger. Vi kommer att prata om djur. Vad kan vi ta reda på om dem? Vilka uppgifter kommer vi att ställa?

D.: 1) Vilka är djuren?

2) Genom vilka väsentliga egenskaper förenas de till en grupp?

3) Hur känner man igen dem bland andra djur?

Idag i klassen vi vi får reda på det Vad heter denna grupp djur? låt oss markera deras allmänna tecken, vi ska lära känna igen representanter för denna grupp.


4). Stadiet för att bygga ett projekt för att övervinna svårigheten.
-. Vem är djuret (örn, mus, skalbagge, krokodil).

För att svara: vilket av dessa djur är ett odjur, det är nödvändigt att bedriva forskning.

Så en örn är en fågel, en skalbagge är en insekt. Allt som fanns kvar var en krokodil och en mus. Det finns två alternativ: antingen båda djuren eller ett av dem. För att svara på denna fråga måste du veta exakt tecknen på djur.

Låt oss börja vår studie med att lära känna djurens kroppsstruktur. Låt oss titta på det med hjälp av exemplet på giraffen som visas på nästa bild.


- Namnge alla delar av giraffens kropp.

Gåtor om en ko och en katt.

Hitta nu samma kroppsdelar i en katt och en ko.
– Vi såg inget nytt eller ovanligt. Vi själva har allt likadant, förutom svansen. Hur skiljer sig djur från andra djur? Kommer du ihåg vad fiskkroppen är täckt med? Hur är det med fåglar? Vilka är djurkropparna täckta med?
Låt oss avsluta: bara djur har en kropp täckt med hår.

Hur många par ben har de? (2 par og)

Detta är den första ett särdrag hos djur som du omedelbart kan se.

– Titta, vem ser du på nästa bild?

- Vad håller de på med? (Mata sina barn)

Endast bland djur matar honorna sina ungar. Det är därför djur kallas däggdjur. Mjölk - mjölk. Djur är däggdjur.


Möss och hundar

Kor och elefanter

Smulor och djur

Stor storlek.

De har mycket gemensamt -

De är levande

De matar alla

Barn med mjölk.


Detta andra tecknet, som skiljer djur från andra djur.

Mängden ull de har kan variera. En björn, till exempel, har mycket av det, men en elefant har lite.

Vad beror detta på? Det beror på var djuret bor och vilken typ av liv det lever. Och piggsvin och igelkottar har speciellt hår. De kallas nålar.
Du och jag känner nu till djurens huvudsakliga utmärkande egenskaper. Som? (Närvaro av ull och matning av ungarna med mjölk).
5). Genomförandestadiet för det avslutade projektet

Och nu kan du svara på frågan - Krokodil och mus - vilken är odjuret?

– (barns svar)

– Låt oss sammanfatta vårt resonemang. Även om musen är liten är den ett odjur. Men det är inte krokodilen. Han har ingen päls, det kan vi se direkt. Och för att ta reda på om han matar sina ungar med mjölk, låt oss komma ihåg hur hans barn föds.

Ungar födda av ägg får inte mjölk. Kom ihåg fåglarna.

Därför kan vi med full säkerhet säga att krokodilen inte är ett odjur. Vilken grupp av djur den tillhör får du reda på senare.


Olika djur.

Vi har tittat på djurens kroppsstruktur. I regel är detta fallet för majoriteten. Men varje regel har undantag.

Nu ska du se en kort film om en mullvad, en val och en fladdermus.

De är också djur. Men de har en ovanlig kroppsstruktur. Fundera på vad detta är kopplat till? Denna kroppsstruktur beror på deras livsstil.

Så vilka är dessa djur, och hur kan du skilja dem från andra djur?

Slutsats: Vilka egenskaper har alla djur?

1) Djurkroppen består av ett huvud, en bål, 4 ben och en svans.

2) Djurkroppen är täckt med päls.

3) Djur föder levande ungar och matar dem med mjölk.


  1. Arbeta enligt läroboken,

  2. : Titta på den första ritningen. Vad äter igelkottar och mullvadar?
D: Insekter.

W: Killar, de kan kallas insektsätare.

U: Vad äter ekorrar, hästar och gophers?

D: Vete, havre, jordnötter, d.v.s. växter.

U: De kan kallas växtätare.

T: Lista följande djur.

D: Grävling, tiger, utter.

W: Vad äter de?

D: Djur.

U: Dessa djur är rovdjur.

U: Vad äter en björn?

D: bär, fisk, insekter, havre.

T: Det här djuret är en allätare

U: Vilken slutsats kan man dra om olika djurs kost?

D: Bland djuren finns insektsätare, växtätare, rovdjur och allätare.

6). Stadiet av primär konsolidering med uttal i externt tal.


DJUR

kropp täckt med päls

mata barn med mjölk

Lärare. Låt oss nu kontrollera hur du har bemästrat materialet. Korsordet heter "MJÖLK" och du måste skriva ett djur från gruppen däggdjur för varje bokstav i ordet mjölk. Jobba i grupper. Vilken grupp som kommer få svårt att klara uppgiften, jag ger dig en hint. Utvärdera ditt arbete.

Fizminutka

Det är dags för ögongymnastik.

1.Blunda och föreställ dig följande bild: solen skiner starkt, en skogsglänta, men konstnären glömde att rita blommor på den. Och nu måste du, med din näsa som reservoarpenna, rita fem färger. Öppna ögon.

2. Handflatorna stängs i ett "lås". Cirkulära rörelser med händerna. Titta på dina handflator, vänd inte på huvudet.

Gnid handflatorna snabbt i 5-10 sekunder tills de blir varma. Placera dina varma handflator på stängda ögon. Slappna av dina ögonbryn. Föreställ dig hur trötthet och spänning försvinner. Andas regelbundet och fritt. 1 2 3 4 – andas in, 1 2 3 4 – andas ut

7). Scen självständigt arbete med självtest mot standarden.

Och nu inbjuder jag dig att testa dina kunskaper.

Testuppgift på A4-ark. Ringa in det rätta svaret

1. Hitta odjuret.

Svan, ekorre, fjäril.

2. Hitta den udda.

Fjällräv, rådjur, abborre.

3. Hitta odjurets särdrag.

Du måste välja ett av löven och hänga det på det här trädet, låt oss kalla det "framgångens träd".


Alla som var intresserade av lektionen, som gjort en upptäckt för sig själva, hänger upp ett grönt papper

Vem kan säga för sig själv, jag arbetade aktivt i klassen - ett rött löv.


Vill du hänga två löv samtidigt?
Kom ihåg alla stadier i vår lektion och bestäm själv vad du ska göra.
9). Stadiet för reflektion av pedagogiska aktiviteter i lektionen.
– Jag skulle vilja avsluta dagens lektion med en dikt.

Lyssna på honom och tänk: vilken mycket viktig sak ville författaren berätta för oss?


Det finns så mycket skönhet i denna värld,

Vilket vi ibland inte märker.

Det är för att

Det vi möter varje dag

Hennes sedan länge välbekanta drag.

Vi vet,

Hur vackra är molnen, floden, blommorna,

Ansiktet av en älskad mamma.

Men det finns en annan skönhet

Vilket inte verkar snyggt.

Till exempel skönheten med en mullvad.

Mol?


Ja, ja, eller de flitiga bina,

Eller en orm, en groda och en skalbagge,

Eller andra "konstiga människor".

Inte konstigt i alla ändlösa århundraden

Den var skulpterad av klok natur.

Titta in i hennes ansikte

Och du kommer att se hur rätt hon har!
Vilken mycket viktig sak ville författaren berätta för oss? (Allt som naturen har skapat är vackert. Och vi måste ta hand om det, älska och skydda det.)

1. Världen omkring oss. 1:a klass Lärare Korneeva N.I.

Ämne: Vilka är djuren?

2. Form: klasslektion.

3. Mål:

Ämne:

Lär dig att skilja djur från andra grupper av djur

Skapa en idé baserad på att identifiera djurens särdrag.

Bestäm om djuret tillhör sin grupp.

Metasubject:

Personlig:

Att bilda en positiv inställning till lärande, mot kognitiv aktivitet, lust

skaffa nya kunskaper, färdigheter,

Sträva efter att övervinna svårigheter, bemästra nya aktiviteter,

Delta i den kreativa processen;

Medvetenhet om sig själv som individ och samtidigt som samhällsmedlem.

Reglerande: -

Acceptera och spara inlärningsuppgiften,

Planera dina handlingar, operationer,

Agera enligt plan

Utvärdera dina resultat.

Kognitiv :

Förstå information

Utföra operationer för analys, syntes, jämförelse, klassificering, upprätta orsak-verkan-samband, göra generaliseringar, slutsatser

Kommunikation:

Gå i pedagogisk dialog med läraren, klasskamrater, -

delta i allmänna samtal,

Att fråga frågor;

Svara på frågor från andra;

Genomför gemensamma aktiviteter i par och arbetsgrupper, med hänsyn till specifika pedagogiska och kognitiva uppgifter.

4. Lektionsresultat för elever:

Personlig: uttrycka sig som individ , behärska färdigheterna i självkontroll, självkänsla

Ämne: medvetenhet om begreppet "djur", förmågan att hitta och identifiera djurens särdrag.

Metasubject: bildandet av elevers mentala handlingar, som syftar till att tillämpa den förvärvade kunskapen i det verkliga livet.

5. Typer av aktiviteter för elever på lektionen:

Arbeta utifrån läroboken, arbeta i par och grupp, frontalsamtal, lösa praktiska problem, provarbete,arbeta i arbetsboken.

    Personlig målsättning för elever i klassen:

Känna till begreppet "djur"

Ha en uppfattning om hur djur skiljer sig från andra grupper av djur;

Kunna identifiera och hitta deras särdrag;

    Utbildningssituation.

Under lektionerna:

1. Organisatoriskt ögonblick.

Klockan ringde och tystnade,

Lektionen börjar.

Alla satte sig vid sina skrivbord tillsammans

Och de tittade på tavlan.

(På tavlan finns bilder av djur: sparv, svan; fjärilar, gräshoppor; gös; isbjörn, räv) Killarna jobbar som en grupp.

U. Vilka grupper kan dessa djur delas in i?

D. (Sparven och svanen är fåglar eftersom deras kroppar är täckta med fjädrar;

Fjärilen och gräshoppan är insekter eftersom de har 6 ben;

Gädda och abborre är fiskar eftersom deras kroppar är täckta med fjäll)

2. Skapande av problemsituationer och upptäckt av ny kunskap.

U. Låt oss nu lyssna på samtalet mellan myran och sköldpaddan.

U. Vilka är djuren? Idag ska vi försöka hitta ett svar på denna fråga.

U . Vilket mål kommer vi att sätta upp för oss själva?

D. Berätta för Ant Question om vilka djuren är och hur man kan skilja dem från andra

grupper av djur.

3. Arbeta med lektionens ämne.

W. The Wise Turtle erbjuder oss läs frågan och titta på bilden under den.

För att svara: vem är odjuret på bilden, du måste fastställa vem som definitivt inte är odjuret. (Glida)

(OLIKA Åsikter FRÅN BARN HÖRS)

Så vem är en örn?

D. Örnen är en fågel, …………

U. Vilken grupp tillhör skalbaggen?

D. Beetle är en insekt, …………

U. Det finns en krokodil och en mus kvar. Det finns 2 alternativ: antingen båda djuren eller ett av dem.

Och för att svara på denna fråga måste du veta exakt tecknen på djur.

Låt oss börja vår forskning med att lära känna djurens kroppsstruktur. Vem ska vi prata om? Gissa gåtan:

Han går med huvudet uppåt

Inte för att det viktiga räknas

Inte på grund av en stolt läggning

Men eftersom han...

Betrakta kroppen av en giraff (s. 38).

U. Vilka delar består en giraffs kropp av?

SLUTSATS: Djurkroppen består av huvud, hals, bål, ben och svans.

Glida

- Gissa följande gåta om odjuret:

Det finns en höstack mitt på gården:

Framför - en höggaffel, baktill - en kvast (ko)

-Och vem är det?

Nospartiet är mustaschigt,

Pälsrocken är randig.

Tvätta ofta

Men han vet inte om vatten (katt).

U. Hitta samma kroppsdelar i en katt och en ko

Vad är djurkroppen täckt med?

D . Kroppen är täckt med päls. Ull – päls eller hår. Dettaförsta särskiljande särdrag djur.

Mängden ull de har kan vara olika, till exempel har en elefant lite av det, medan en vit har

det finns många björnar. Det beror på var djuret bor.

U. Nu känner vi till djurens särdrag.

SLUTSATS : Djurens kropp är täckt med päls. (Glida)

U. Och vilka två grupper kan djur delas in i?

D. Inhemsk och vild.

U. Hur är de olika?

D. ………………………………….

3. Fysisk träningsminut

Klapp, björn,

Stampa, lilla björn,

Sätt dig på huk med mig, bror.

Händerna upp, framåt och ner

Le och sätt dig ner.

U. Vad ville hon påminna oss om igen? Läs det.

SLUTSATS: Djur är djur vars kroppar är täckta med hår.

SLIDE (djur som matar sina barn)

SLUTSATS: Djur är djur som matar sina ungar med mjölk, d.v.s. Däggdjur.

Glida

4. Arbeta med ämnet (fortsättning) (Bild)

* Diskussion om frågan: vem är odjuret? (OLIKA Åsikter om barn kolliderar)

W. Låt oss gå tillbaka till krokodilen och musen. Kan vi nu hjälpa Ant att svara på frågan: "Vem är odjuret?"

D. En mus är ett djur eftersom dess kropp är täckt med päls.

5. Konsolidering.

1.Spelet "Find the Beast"

U.– Ant Question gick en promenad i skogen för att träffa vilda djur. Och djuren bestämde sig för att leka kurragömma med honom.

Titta på ritningen och hjälp Ant att hitta djuren.

Vem kände du igen? (.Ekorre, älg, hare, björn)

U. Vilka djur är det här? (Vild)

Färglägg ett av djuren.

Och den kloka sköldpaddan förberedde kort där hon endast avbildade siluetten av djuret. Känner du igen honom?

Vad vet du om denna best? Hitta på en berättelse.

6. Konversation "Vad är ett zoo." (glida)

En djurpark är en plats där djur hålls så att människor kan titta på dem och lära sig mer om dem.

Mycket intressant på Moskva Zoo. Det finns så många underbara djur här! De hämtades från olika länder. Djuren hölls inte i trånga burar, utan i rymliga inhägnader. Folk försökte få djuren att känna sig hemma. När du går ner i det underjordiska galleriet befinner du dig i den underbara världen av nattdjur. I "Fågelhuset" kommer vi att se enorma strutsar, söta färgglada papegojor och stiliga påfåglar. I Exotarium kan du observera konstigt marint liv.

Följande regler måste följas i djurparken:

Mata eller reta inte djur

Stick inte in händerna eller klättra över staketet.

Men nu finns det djurparker där dessa regler inte gäller. De kallas djurparker. Där hålls bara ofarliga djur. Barn kan gå in i hägnet, klappa och behandla sina husdjur och ta bilder med dem. Sådan nära kommunikation ger mycket glädje.

8. Lektionssammanfattning.

Vad kan du berätta för Ant om djur?

-
Hur skiljer de sig från andra djur?

SVAR LYSSNAS PÅ BARN I OLIKA GRUPPER

    Reflexion.

*Testa. (Bild nr 16)

.Vilka är djuren? Hur skiljer man dem från andra djur?

.Vad är en djurpark?

.Vad är djurparker till för?

- Om du var intresserad av lektionen och tror att du uppnått ditt mål Ge (rita) ett leende till Ant.

Till frågan om hur djur skiljer sig från djur. Finns det någon skillnad överhuvudtaget mellan dessa begrepp? ges av författaren Drage 1994 det bästa svaret är djur är riket i naturen.. det finns också växter, svampar och bakterier. - bara 4 (ja, det har blivit svårt med bakterier nu, men in allmän syn låt oss räkna dem tillsammans).



i allmänhet är begreppet "djur" mycket bredare och inkluderar begreppet "djur"

Svar från Vladimir[guru]
Djur inkluderar alla, inklusive människor.
Och djur är vilda djur.


Svar från Mityai Veslov[expert]
Djur är alla levande organismer. Djur är en underklass av däggdjur. Det är typiskt för djur: 1) de matar sina ungar med mjölk; 2) viviparös.


Svar från Olga Pachka[guru]
Djur är fler brett koncept. Detta är kungariket. Och Beasts är smalare. Klass däggdjur eller odjur. Det verkar vara så enligt den levande naturens taxonomi.


Svar från Vera Lesnikova[guru]
I biblisk förståelse betyder "djur" homosapiens, som inte har en gudomlig början. Gudomliga bud är främmande för dem och moraliska lagar, djurprincipen härskar i dem, inte utan sådana mänskliga egenskaper som generositet, laglydnad, kreativitet, matematisk uträkning, en känsla av plikt och ansvar, deduktivt tänkande, askes, stolthet, heder, drömmande...


Svar från Ira Yushinova[nybörjare]
Djur är synonymt med däggdjur. Djur är med andra ord en klass i klassificeringen av levande organismer. Till exempel är det inte korrekt att kalla reptiler för djur, eftersom de inte är däggdjur. Djur är ett kungarike, ett vidare begrepp.


Svar från Elena Maltseva[nybörjare]
djur är riket i naturen.. det finns också växter, svampar och bakterier. - bara 4 (ja, med bakterier har det blivit svårt nu, men i allmänna termer, låt oss räkna dem tillsammans).
Så, djur inkluderar många typer av organismer - mer än 30 olika... kärnan i ett "djur" är heterotrofi (matar på färdigt organiskt material) och för de flesta av dem förmågan att röra sig.
här finns alla blötdjur och maskar och insekter och spindeldjur och kräftdjur och fiskar och amfibier och reptiler och fåglar och djur (inklusive människor)
djur är en synonym för ordet "däggdjur", dvs de är bara en klass av djur. De är varmblodiga, viviparösa, de flesta har hår och de matar sina ungar med mjölk.

Gillade du artikeln? Dela med dina vänner!
var den här artikeln hjälpsam?
Ja
Nej
Tack för din feedback!
Något gick fel och din röst räknades inte.
Tack. ditt meddelande har skickats
Hittade du ett fel i texten?
Välj den, klicka Ctrl + Enter och vi fixar allt!